AKTUALONŚCI

Obchody 17 marca – Dzień Świętego Patryka (St. Patrick’s Day)

Jak co roku 17 marca, w Irlandii, USA, Wielkiej Brytanii oraz wielu innych krajach świętowany jest Dzień Świętego Patryka. Wszędzie dominuje kolor zielony, który jest narodową barwą Irlandii i nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy.

Najważniejszym symbolem, z którym kojarzy się ten dzień, jest trójlistna koniczyna, którą w Dzień Patryka noszą Irlandczycy na całym świecie. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej.

Kim był święty Patryk?

Sucat, bo tak brzmi celtyckie imię świętego, urodził się pod koniec IV wieku. Pochodził z rodziny o tradycjach kapłańskich – być może z tego powodu sam zdecydował się wkroczyć na taką ścieżkę życia. Kiedy miał 16 lat został uprowadzony do Irlandii. Został sprzedany jako niewolnik do pracy, ale po sześciu latach udało mu się uciec na kontynent. Tu w następnych latach przyjął święcenia kapłańskie i zamierzał wrócić do swoich ojczystych ziem. Jak głosi legenda, tuż przed podróżą do ojczyzny Patryk we śnie usłyszał głos, który nakazał mu wrócić do Irlandii i szerzyć tam nauki Chrystusa. Tak też zrobił.

Zachęcamy do oglądnięcia fotorelacji z obchodów dnia Świętego Patryka zorganizowanych w naszej szkole przez nauczyciela języka angielskiego – Panią Sylwię Migacz. 

https://www.facebook.com/spbiesnik/videos/235383722280073

Dziękujemy za wspaniałą inicjatywę 🙂