AKTUALONŚCI

Wycieczka klas 4-7 do Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku oraz na seans filmowy pt. “Akademia Pana Kleksa”

Dnia 28 lutego, uczniowie klas 4-7 mieli przyjemność odwiedzić  Skansen wsi Pogórzańskiej  im. prof. R. Reinfussa w Szymbarku oraz wziąć udział w warsztatach wykonywania własnego mydełka.
Spacerując po obiekcie młodzież miała okazję zobaczyć autentyczne chaty, stodoły oraz inne budynki mieszkalne i gospodarcze.  Można tu zwiedzić: kuźnie, wiatraki do mielenia zboża, olejarnie oraz piec do wypalania naczyń.  Na terenie skansenu znajdują się także budynki gospodarcze: stodoły, obora, spichlerz plebański. W niektórych pomieszczeniach prezentowane są również wystawy stałe: „Zioła w tradycji Pogórza”, „Sztab Operacji Gorlickiej 1915”, „Zabytkowe pojazdy i maszyny rolnicze”, „Na co dzień i od święta – tradycyjny strój pogórzański”.
Można było poczuć autentyczną atmosferę dawnych czasów i zrozumieć, jak wyglądało życie mieszkańców tej okolicy.
Po zapoznaniu się z terenem skansenu, udaliśmy się na warsztaty tworzenia własnego mydełka, które były niezwykle interesujące i kreatywne. Pani prowadząca naszą grupę pokazała nam proces produkcji mydła, zaczynając od surowców aż do końcowego produktu. Mogliśmy wybrać zapachy (róży, pomarańczy, lawendy) i dodatki do naszych mydełek (m.in. suszone kwiatki), co pozwoliło na stworzenie unikalnych kompozycji zapachowych. Było to nie tylko edukacyjne, ale również bardzo relaksujące doświadczenie.
Oczywiście to nie był koniec naszej wycieczki! Z Szymbarku pojechaliśmy do Nowego Sącza, aby coś przekąsić, ale nie tylko. Udaliśmy się do kina na film  – ,,Akademia Pana Kleksa”. Najnowsza wersja bajki przypadła naszym uczniom do gustu, a niektórzy z niecierpliwością czekają na kolejne części  i możliwość ponownego zanurzenia się w świat filmowych przygód Ady Niezgódki 😉