AKTUALONŚCI

Dzień Świętego Patryka czyli St. Patrick’s Day

Dzień Świętego Patryka (St. Patrick’s Day) obchodzimy co roku 17 marca na cześć patrona Irlandii – Świętego Patryka.

St. Paddy’s Day  –  Dzień Świętego Patryka

Saint Patrick’s Day  –  Dzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka: święty Patryk

Kim w ogóle był Święty Patryk (Saint Patrick)? Obecnie, Święty Patryk jest patronem Irlandii, ale kim był naprawdę? Święty Patryk urodził się pod koniec IV wieku w dzisiejszej Anglii. Gdy miał 16 lat, został porwany (to be kidnapped) i przewieziony do Irlandii (Ireland), gdzie został niewolnikiem (a slave). Niektóre źródła mówią, że pracował w Irlandii jako pasterz (a shephard). Tam też odzyskał wiarę, gdyż wcześniej był niewierzący (an atheist). W Irlandii spędził aż sześć lat, po czym udało mu się uciec (to escape) i wrócić do domu rodzinnego, gdzie został księdzem (a priest). Minęło kilka lat, i święty Patryk wrócił do Irlandii, by nawracać pogan (pagans) na chrześcijaństwo (Christianity).

Podobno Święty Patryk przy pomocy koniczynki (clover) tłumaczył poganom koncepcję Świętej Trójcy (the Holy Trinity). Spędził wiele lat nawracając ludzi na Chrześcijaństwo. Patryk zmarł 17 Marca, ale historie o jego poświęceniu i czynach były opowiadane przez lata. W końcu, uznano go za świętego. Obecnie uznaje się Świętego Patryka jako jedną z najważniejszych postaci w historii chrześcijaństwa.

Legenda głosi, że Święty Patryk wygnał wszystkie węże (snakes) z Irlandii. Jest to oczywiście nieprawdą, gdyż w Irlandii nie ma węży. To przenośnia na to, że nawrócił pogan na chrześcijaństwo.

Zobaczcie jak ten wyjątkowy dzień był obchodzony w naszej szkole oraz oddziale przedszkolnym: