Wyjazd do wsi Łemkowskiej Regietów – poznanie zabaw i zabawek dzieci łemkowskich

22 czerwca 2021 r. wyruszyliśmy do wsi łemkowskiej Regietów. Była to  już ostatnia wyprawa w ramach realizowanego projektu “Śladami łemkowskiej kultury i religii”. W drodze na miejsce podziwialiśmy piękne krajobrazy naszego regionu oraz cieszyliśmy się, że pogoda w tym dniu wspaniale dopisała.

Po przyjeździe do Regietowa zauważyliśmy, że zaprzęgi konne już na nas czekają. Wyruszyliśmy na przejażdżkę po okolicy bryczkami prowadzonymi przez piękne hucuły. Byliśmy pod wrażeniem jak zręcznie można powozić tym niecodziennym środkiem transportu. Takie przejażdżki są bardzo relaksujące.

Kolejną atrakcją, która czekała na nas w tej malowniczej stadninie były warsztaty z robienia drewnianych zabawek. Warsztaty poprowadził dla nas Pan Dziubina z Gładyszowa, właściciel Łemkowskiej Zagrody Edukacyjnej. Wspólnie wykonaliśmy piszczałki z kory drzew oraz pukawki wykonane z gęsich piór i surowego ziemniaka. Zabawa była przednia. Miło było sobie przypomnieć, że żeby się dobrze bawić, nie trzeba kupować zabawek w sklepie. Wystarczy przyroda i trochę kreatywności.

Następnie rozpaliliśmy ognisko, upiekliśmy kiełbasę i chleb, a kiedy już każdy się posilił, przyszedł czas na zabawy. Jakie? Łemkowskie, rzecz jasna. 

Szkoda, że to już koniec tej łemkowskiej przygody. Na pewno wiele się nauczyliśmy i spędziliśmy razem wspaniałe chwile.

 

Link do nagrania z wyjazdu:

https://fb.watch/6DMUQLKOoQ/

 

Dziękujemy Pani Aleksandrze Gołąb z Kwiatonowickiego Stowarzyszenia HOMINI

oraz Fundacji PZU z Kulturą

za możliwość uczestniczenia w projekcie.